SEN – LEGALNY doping

najbardziej zaniedbany aspekt regeneracji

Sen jest najbardziej dostępnym, legalnym i przede wszystkim bezpiecznym dla naszego zdrowia DOPINGIEM! A jednak, pomimo tego okazuje się, że jest jednym z najbardziej zaniedbywanych aspektów dbania o zdrowie i sylwetkę! 
Myślisz sobie – jak to? Przecież śpię codziennie?
Ważne jednak jest to jak śpisz, ile śpisz i kiedy śpisz!

W tym artykule dowiesz się: 

 • co to jest rytm dobowy
 • jakich problemów możesz uniknąć wysypiając się porządnie 
 • oraz przede wszystkim co możesz zrobić żeby poprawić jakość swojego snu.
Zajrzyj na nasz kanał YouTubowy, żeby obejrzeć więcej materiałów.

Rytm DoBowy

Rytm dobowy to nasz wewnętrzny zegar. W ciągu 24-godzinnej doby reguluje wszystkie procesy fizjologiczne w ciele.  Wpływa na metabolizm komórkowy, sen, temperaturę naszego ciała, ciśnienie, układ hormonalny czy sercowo-naczyniowy. To co robimy z naszym ciałem w ciągu dnia – wtedy kiedy powinniśmy być aktywni – będzie rzutowało na to jak nasz organizm zachowa się w nocy – wtedy kiedy powinniśmy spać, resetować nasz organizm i regenerować się na kolejny dzień walki o lepsze sprawniejsze ciało.

Wszystko w naszym organizmie ma swoje miejsce i czas. Jeśli zaburzymy któryś z elementów układanki np. poprzez zarywanie nocek skrolując tik toki narażamy się na szereg niebezpieczeństw. No chyba, że oglądasz w tym czasie nasze social media to zupełnie inna bajka. Swoją drogą wpadajcie na instagram – tam możecie śledzić nas na bieżąco INSTAGRAM

To co reguluje nasz rytm dobowy w największym stopniu to ŚWIATŁO.

Przez lata ewolucji człowieka ( i każdego zwierzęcia) cykl dobowy zależał od ekspozycji na słońce. To właśnie dlatego w zdrowym organizmie chęć na sen przypada w godzinach wieczornym kiedy słońca zaczyna brakować. Dzieje się tak ze względu na receptory które posiadamy w oczach.
Jeśli do tych receptorów w godzinach porannych (optymalnie w niedługim okresie po wschodzie słońca) dotrą promienie słoneczne – nasz organizm wydziela odpowiednią ilość hormonów – m.in. kortyzolu. Ma to za zadanie przestawić nasz organizm na tryb pracy i aktywności. Wydzielenie tego impulsu kortyzolu o odpowiedniej porze jest mega ważne!
Od momentu tego impulsu wyrzutu kortyzolu nasze ciała zaczyna “odliczanie”. 

Po ok 12-14 godzinach powinna zostać uwolniona MELATONINA.  A melatonina ma za zadanie wprowadzić organizm w tryb uśpienia.
Przez dostęp do sztucznego światła, pracę zmianową, telefony komórkowe i inne raki współczesnej cywilizacji wszystko się jednak posrało.
A co się dzieje jak już nasz rytm dobowy, a co za tym idzie sen został zaburzony?

EFEKTY ZABURZENIA CYKLU DOBOWEGO I ZABURZEŃ SNU

Lista negatywnych skutków zaburzenia cyklu dobowego jest tak długa, że nie starczyłoby nam internettów, żeby o tym opowiedzieć. Skupmy się na tych aspektach, które bezpośrednio wpływają na nasza formę.

 • niedobór snu = niedobór teścia! A wiadomo że wysoki poziom testosteronu = lepsza masa! Testosteron jest głównym anabolicznym hormonem, którego odpowiednia ilość, pozwala na budowanie mięsa, zwiększanie siły, spalanie fatu czy po prostu lepszy seks.
 • jednym z ważniejszych hormonów odpowiedzialnych za gromadzenie i spalanie tłuszczu jest INSULINA. Jedna lub kilka nieprzespanych nocy pogarszają wrażliwość insulinową. A osoby z słabą wrażliwością insulinową bardzo często są otyłe!
 • niedobór snu zaburza pracę nadnerczy! częste nieprzesypianie nocy będzie skutkowało po pierwsze zaburzeniem cyklu wydzielania kortyzolu ( o tym było wcześniej), a po drugie hormonów takich jak adrenalina i noradrenalina. Są one ważne dla spalania tkanki tłuszczowej – zwłaszcza tej opornej. A jak już Twoje nadnercza przestają pracować prawidłowo:
 • to popsuje się również praca tarczycy! a tarczyca to gruczoł, który odpowiada za nasz metabolizm!
 • w czasie snu wydzielana jest większa częśc hormonu wzrostu, a jego wysoki poziom sprzyja spalaniu tkanki tłuszczowej i budowaniu muskułów
 • badania pokazują też, że nieprzespana noc psuje poziom greliny i leptyny! Hormonów głodu i sytości. Dlatego po zarwanej nocce częściej będziesz odczuwał ssanie na dodatkowe kalorie

Jak widzisz SEN JEST KLUCZOWY JEŚLI CHODZI O ROBIENIE FORMY!

JAK POPRAWIĆ JAKOŚĆ SNU?

No dobra. Trochę Cię postraszyliśmy. Ale jesteśmy Gotowi na trening i nie zostawimy Cię tak po prostu z problemami ze snem.
Przedstawimy Ci kilka kluczowych zasad, których trzymanie się poprawi JAKOŚĆ I DŁUGOŚĆ TWOJEGO SNU, a co za tym idzie? Będziesz bardziej gotowy na trening niż kiedykolwiek!

 1. PILNUJ GODZIN SNU – organizm lubi powtarzalność. Tak jak wcześniej wspomnieliśmy nasze ciało pracuje zgodnie z naszym cyklem dobowy. Regularne godziny snu pomogą utrzymać odpowiednie poziomy hormonów o odpowiednich porach. Kluczowe będą tutaj godziny od 22 do 3 w nocy. Wtedy nadnercza regenerują się najlepiej. Ważniejsze niż to ile śpisz będzie to o jakich porach zasypiasz! 
 2. WYSTAW SIĘ NA SŁOŃCE W CIĄGU DNIA – a zwłaszcza z samego rana, żeby dać sygnał Twojemu ciału, że pora wyrzucić poranną pule kortyzolu i zacząć funkcjonować na najwyższych obrotach. Pewnie zauważyłeś, że w dni kiedy spędzisz więcej czasu na powietrzu, śpi Ci się dużo lepiej.
 3. NIE GAP SIĘ W TELEFON PRZED SNEM – sztuczne światło z urządzeń takich jak komputer, telefon, telewizor ale nawet z żarówek, będzie blokowało wydzielanie melatoniny. Promieniowanie docierające do twoich oczu, trochę oszukuje system i mówi – słońce jeszcze nie zaszło, nie pora spać. No i co zrobić w takiej sytuacji? Odłóż ten jebany telefon! Najlepiej, żebyś zrobił to już nawet 2h przed snem. Jeśli, jednak nie możesz się od niego oderwać, to odpal chociaż filtr niebieskiego światła i zmniejsz moc wyświetlania do minimum…
 4. ŚPIJ W ZACIEMNIONEJ SYPIALNI – zasłoń rolety, zaciągnij zasłony, przysłoń migające diody z urządzeń elektrycznych. Ma być ciemno jak dupie
 5. ŚPIJ W CHŁODNYM POMIESZCZENIU – wiem, że to może być problem zwłaszcza  jeżeli Twoja partnerka lub partner są mega hot ale optymalna temperatura do spania to mniej niż 18*. Przewietrz pokój, nie śpij pod ciężką pierzyną, albo śpij nago! Badania pokazują, że to zdrowe – zwłaszcza dla Twoich jajek 😀
 6. NIE JEDZ PRZYNAJMNIEJ 2h PRZED SNEM – Duży posiłek opierdolony przed snem zmusi Twoje ciało do trawienia, a to też znak dla Twojego organizmu, żeby pozostać wybudzonym.

Badania:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19684340/
https://www.thespiritscience.net/2016/08/14/the-science-of-sleep-studies-show-sleeping-naked-is-good-for-your-health/

Zapisz się na newsletter
Ebooki
 • Sesje treningowe

  Wyzwanie 30 dni

  Oceniono 0 na 5
  149.00 
 • Sesje treningowe

  Gotowy na kettlebell – lvl 2

  Oceniono 0 na 5
  69.00 
 • Sesje treningowe

  GNT Online

  Oceniono 0 na 5
  300.00 750.00 
 • Sprzęt treningowy

  Gumy Power Band – zestaw 4 gum

  Oceniono 0 na 5
  99.00 
 • Sprzęt treningowy

  Gumy treningowe MINIBAND – zestaw

  Oceniono 0 na 5
  35.00 
 • Sesje treningowe

  Gotowy na kettlebell – lvl 1

  Oceniono 0 na 5
  69.00 
 • Sesje treningowe

  Gotowy na fundamenty

  Oceniono 0 na 5
  69.00 
Shopping Cart